حق نابینایان فعالیت در همه حوزه‌هاست

نابینایان همیشه از معضل بیکاری گلایه و انتظاراتی برای حمایت از اداره کل بهزیستی استان دارند و آن، پیگیری سهمیه 3 درصدی اشتغال معلولان توسط این اداره کل است، در این راستا مهر، گفت‌وگویی با «محسن ارشدزاده» مدیرکل بهزیستی استان انجام داده که در ادامه می‌خوانید..

نابینایان همیشه از معضل بیکاری گلایه و انتظاراتی برای حمایت از اداره کل بهزیستی استان دارند و آن، پیگیری سهمیه 3 درصدی اشتغال معلولان توسط این اداره کل است، در این راستا مهر، گفت‌وگویی با «محسن ارشدزاده» مدیرکل بهزیستی استان انجام داده که در ادامه می‌خوانید .

  • چند درصد جمعیت استان را نابینایان تشکیل می‌دهند؟

۱۹هزار نابینا در آذربایجان شرقی وجود دارند و حدود 7 هزار نفر آن‌ها از خدمات مستمر بهزیستی بهره مند هستند و مابقی آنها نیز بر حسب نیاز خدمات دریافت می‌کنند .

  • اداره کل بهزیستی استان درراستای اشتغالزایی نابینایان چه اقداماتی انجام داده است؟

توانمندسازی و پیگیری 3 درصدی اشتغال تمام معلولان و افراد نابینا که جزو افراد معلول به شمار می‌روند از مهم ترین برنامه‌های اداره کل بهزیستی استان به شمار می‌رود. این اداره کل در راستای اشتغالزایی نابینایان آموزش‌های لازم را برای آنها ارائه می‌دهد تا با خود اشتغالی دیگر وابسته به دیگران نباشند. سازمان بهزیستی کشور و استان برای اشتغالزایی افراد معلول هماهنگی‌های لازم را با مرجع استخدام‌ها انجام می‌دهد تا در فراخوان استخدام‌ها سهمیه 3 درصدی معلولان اعمال و لحاظ شود. سهمیه 3 درصدی اشتغال در سازمان‌ها و ادارات شامل تمام نابینایان و کم بینایان، ناشنوایان، معلولان جسمی و حتی ذهنی است و معلولان جسمی که در حد متوسط بیمار هستند و توانایی برای انجام کاری را دارند شامل این سهمیه 3 درصدی می‌شوند .

  • به نظر شما نابینایان در چه مشاغلی می‌توانند فعالیت کنند؟

فعالیت نابینایان بستگی به شرایط کاری ادارات و توانایی نابینایان دارد . اعتقاد ما بر این دارد که نابینایان نباید تنها در بخش تلفن خانه ادارات فعالیت کنند. هر اداره و سازمان متناسب با توانایی نابینایان می‌تواند از توانایی این قشر بهره مند شود. یکی از نمونه‌های بارز این امر فعالیت یکی از کم بینایان در کتابخانه مرکزی تبریز است. ما بر این باور نیستیم که اداره‌ای که نابینایی را استخدام کند باید در بخشی کار بدهد که فعالیت در آن بخش نیاز به بینایی داشته باشد، اما با شناسایی و ظرفیت نابینایان و متناسب با آموخته‌ها و استعدادها می‌توانند از این قشر در بخش‌های دیگر اداره خود بهره‌مند شوند .
متاسفانه برخی از نابینایان می‌گویند ما اگر تحصیلات بالایی هم داشته باشیم، پس از سال‌ها تحصیل باید پشت میز تلفن خانه بنشینیم. در صورتی که هرگز نباید به این فکر باشند بلکه باید با افزایش تحصیلات و توانایی‌های خود استعداد و ظرفیتشان را به جامعه نشان دهند. خوشبختانه امروزه نابینایان در مدارس اداره کل آموزش و پرورش استثنایی استان به عنوان معلم فعالیت می‌کنند و جزو افراد موفق جامعه به شمار می‌روند .

  • اداره کل بهزیستی آذربایجان شرقی در راستای حمایت از معلولان به خصوص نابینایان و کم‌بینایان چه اقداماتی انجام داده است؟

اداره کل بهزیستی استان برنامه‌های مختلفی برای خدمات رسانی به نابینایان انجام می‌دهد که از جمله این برنامه‌ها حمایت‌های اجتماعی و اقتصادی است . کمک به آموزش خانواده و خود افراد نابینا از اقدامات اساسی اداره کل بهزیستی استان به شمار می‌رود. آموزش در مرحله نخست در زمینه جهت یابی برای تردد از سطح شهر و تقویت حواس لمسی است .
ارائه خدمات کمک تحصیلی برای دانشجویانی که در دانشگاه‌های غیر دولتی و آزاد مشغول به تحصیل هستند، اشتغالزایی، مسکن و ارائه لوازم ضروری زندگی و توانمندسازی آنها از دیگر اقدامات اداره کل بهزیستی استان در راستای خدمات رسانی به افراد نابینا است .

علاوه بر این اداره کل بهزیستی استان با تامین وسایل آموزشی و توانبخشی شامل عصای سفید و لوازم ابزاری برای آموزش و تحصیل و همچنین ساعت گویا و درشت نما برای کم بینایان، تهیه لوازم مورد نیاز و تجهیزات آموزشی از جمله فایل‌ها و دستگاه‌ها برای ضبط کتاب‌های درسی و اسپیکر برای گوش‌دادن به فایل‌های صوتی به نابینایان خدمات ارائه می‌دهد .

  • آیا از نهادهای مردمی که افراد آن را معلولان به خصوص نابینایان تشکیل می‌دهند، حمایت می‌شود؟

این تشکل‌ها برای تحقق و دفاع از حق و حقوق قانونی معلولان به وجود آمده و اداره کل بهزیستی استان نیز کمک‌های موردی به این تشکل‌ها انجام می‌دهد تا این تشکل‌ها به فعالیت خود ادامه دهند و حقوق خود را مطالبه کنند .

  • به نظر شما نیازهای اصلی نابینایان چیست؟

موضوع مناسب سازی فضاهای شهری و اداری از جمله ساختمان‌های عمومی و اداری جزو نیازهای تمام معلولان به خصوص نابینایان است و مهم تر از این موارد دسترسی آنها به کتاب‌های مورد نیاز و مورد علاقه آنها است

 

نوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *