عزم جدی برای ریشه کنی تکدی گری و کاهش خشونت در آذربایجان شرقی

– خشونت و تکدی گری در راس تصمیمات نشست کارگروه تخصصی فرهنگی و اجتماعی استانداری آذربایجان شرقی بود که شرکت کنندگان در آن یکصدا بر ضرورت اجرای طرح پیشگیری از خشونت و فرهنگ سازی در خصوص عدم پرداخت خیرات مردم به متکدیان تاکید کردند .

به گزارش ایرنا، در این نشست اعلام شد که آذربایجان شرقی در بحث خشونت از جمله استان های رده نخست کشور بوده و انجام اقدام های عملی در راستای کاهش این آسیب در استان ضروری است .


**
اجرای طرح پیشگیری از خشونت از ابتدای آذر ماه سال جاری

معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی در این نشست تاکید کرد: ضروری است طرح پیشگیری از خشونت پس از تکمیل و بررسی های تخصصی از ابتدای آذرماه سال جاری در سطح شهر تبریز اجرایی شود .

رحیم شهرتی فر افزود: تمام موارد این طرح در کارگروه تخصصی فرهنگی و اجتماعی شهرستان تبریز بررسی و هماهنگی های لازم بین ادارت مختلف انجام و همچنین نواقص احتمالی آن تا آذر ماه رفع شود .

مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی نیز در این نشست با بیان اینکه پدیده خشونت از آسیب های جدی استان است، گفت: براساس گزارشات بسیاری از جرایم استان ریشه در خشونت دارد .

محسن ارشد زاده افزود: گزارشاتی که توسط مردم به اورژانس اجتماعی و صدای مشاور این اداره کل اعلام می شود، افزایش رفتارهای خشونتی به خصوص خشونت خانگی را نشان می دهد .

وی ادامه داد: طرح پیشگیری از خشونت در شهرستان تبریز به زودی اجرای می شود و در این طرح محیط های شهری، کاری و آموزشی و رانندگان تاکسی مورد توجه قرار گرفته است .

ارشد زاده اظهار کرد: اجرای برنامه های آموزشی، حساس سازی جامعه هدف و ایجاد ‘کمپین نه به خشونت’ از جمله برنامه های طرح پیشگیری از خشونت است .

وی گفت: همچنین در صورت نیاز مداخلات لازم برای قربانیان خشونت و یا افراد در معرض خشونت انجام می شود .
مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی افزود: در این طرح، خدمات مددکاری، مشاوره ای، روانشناختی، مشاوره حقوقی و برنامه های حمایتی ارائه و در صورت نیاز به ارجاع به مراکز درمانی و یا دستگاه قضایی نیز اقدامات لازم انجام خواهد شد .
وی ادامه داد: برای اجرای طرح پیشگیری از خشونت در شهرستان تبریز تا پایان سال جاری در حدود 5 هزار نفر جمعیت هدف پیش بینی شده است .

مشاور استاندار آذربایجان شرقی در حوزه روحانیت نیز گفت: آسیب های اجتماعی یکی از معضلات جهانی است و 20 درصد افراد درگیر این آسیب ها هستند .

حجت الاسلام قهرمان احمدی افزود: اگر مسائل فرهنگی به موقع حل نشود منجر به معضل اجتماعی می شود که در صورت رفع نشدن، معضل نیز به آسیب امنیتی و سیاسی تبدیل خواهد شد .

وی ادامه داد: نقش روحانیت در تمامی امور بسیار مهم و پررنگ است و باید در موضوعات مختلف فرهنگی و اجتماعی از این ظرفیت مهم استفاده کرد .

حجت الاسلام احمدی گفت: برای رفع آسیب های اجتماعی و همچنین کاهش خشونت در جامعه ضروری است از ظرفیت مساجد، هیات های مذهبی، پایگاه های مقاومت ، مدارس و صدا و سیما استفاده کرد .

وی تاکید کرد: خشونت کلامی و رفتاری به نحوی مردم جامعه را گرفتار کرده است و برای رفع آن نیاز به مشارکت همگانی است .

** تهدید متکدیان خارجی برای آذربایجان شرقی


بحث تکدی گری از دیگر موضوعات مطرح شده در نشست امروز کارگروه تخصصی فرهنگی و اجتماعی استان بود که در آن بر ضرورت آگاه سازی مردم نسبت به سوءاستفاده متکدیان حرفه ای از احساسات مردم تاکید شد .

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان شرقی در این خصوص تاکید کرد: شهر تبریز به ‘شهر بدون گدا’ در کشور شهرت دارد و باید این عنوان را حفظ کنیم که علاوه بر دولت، سازمان های مردم نهاد و شهروندان در این امر نقش دارند .
رحیم شهرتی افزود: دستگاه قضایی، ادارات دولتی، موسسه حمایت از مستمندان و نیروی انتظامی اقدامات بسیار جدی و مهمی در راستای کنترل محیط و جمع آوری متکدیان در استان به خصوص تبریز انجام داده اند که قابل تقدیر است .
وی ادامه داد: در کنار اقداماتی که انجام می شود، مردم نقش بسیار مهمی در جمع آوری تکدیگران ایفا می کنند؛ شهروندان کمک های مالی خود را از طریق سازمان های مردم نهاد و یا بهزیستی و کمیته امداد به مردم نیازمند انجام دهند و از دادن پول به افرادی که در کنار خیابان و جاده نشسته اند، پرهیز کنند .

شهرتی فر افزود: با توجه به اقداماتی که در داخل شهرها در خصوص جمع آوری متکدیان انجام گرفته است، اکنون این افراد در حاشیه شهرها و در کنار جاده ها اقدام به تکدی گری می کنند .

مدیرکل امور اجتماعی استاندار آذربایجان شرقی نیز با اشاره به دستگیری و ارجاع 22 متکدی بیگانه در استان افزود: متکدیان خارجی تهدید جدی هستند و بایستی برای آگاه سازی افکار عمومی مبنی بر خودداری از کمک مالی به آنان اقدام کرد .
حسن استوار آذر افزود: متکدیان علاوه بر اینکه چهره جامعه را زشت می کنند، از احساسات خالصانه مردم نیز سوءاستفاده می کنند .
وی ادامه داد: با همکاری و هماهنگی دستگاه قضایی و اداره کل بهزیستی استان، شهرداری تبریز و سازمان های مردم نهاد برخوردهای لازم در این خصوص انجام شده است .

استوارآذر از مردم درخواست کرد حمایت های مالی خود از اقشار نیازمند و کم درآمد جامعه را از طریق بهزیستی و کمیته امداد و یا سازمان های مردم نهاد فعال در این حوزه انجام دهند و از پرداخت پول به متکدیان خودداری کنند .

مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی نیز تاکید کرد: عده ای به صورت تفننی و با هدف سودجویی و کسب درآمد در سطح شهر تبریز تکدی گری می کنند .

محسن ارشد زاده افزود: افرادی نیز به صورت نیمه ساماندهی شده از خارج از استان و کشور برای تکدیگری به آذربایجان شرقی سفر می کنند .

وی ادامه داد: در صورت مشاهده و گزارش مردمی، بلافاصله اقدام به جمع آوری متکدیان از سطح شهر می شود

 

نوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *